reklama

Piliere konzumizmu sa rozpadajú?

Čo sa stane, keď práca a obchody zmiznú? Čo si kúpime a ako to kúpime? Našťastie nový priemysel prinesie oboje, príjem i novú komoditu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Piliere konzumizmu sa rozpadajú. V niekoľkých uplynulých mesiacoch došlo k uzavretiu veľkých a stredne veľkých obchodných reťazcov, ktoré buď vyhlásili bankrot, alebo oznámili uzavretie stoviek obchodov.

Pokiaľ toto tempo bude pokračovať, na konci tohto roku svoje dvere uzavrie viac ako 8600 maloobchodných reťazcov. Pre porovnanie v roku 2008, na vrchole veľkej krízy, bolo uzavretých iba 6150 obchodov. Okrem dopadu kolapsu na samotných maloobchodníkov, bude mať ich zmiznutie ničivý dopad na nákupné strediská, v ktorých sa nachádzajú, pretože sú to všetko predajne, ktoré sú hlavnou oporou celého obchodného centra.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V niektorých prípadoch renomovaní predajcovia zatvoria svoje dvere v rovnakom nákupnom centre, čo spôsobí uzavretie celého centra. Pohroma prichádza tiež aj na zamestnanie. Stále viac a viac ľudí sa obracia k internetovým nákupom, obchody sa zatvárajú a ľudia strácajú svoju prácu.

Podľa údajov ministerstva práce sa v maloobchode v marci znížil počet pracovných miest o 30 000. To bolo približne rovnaké ako vo februári, čo je najhorší dvojmesačný ukazovateľ od roku 2009. Rýchly rast elektronického obchodovania môže byť skvelý pre online obchody ako je Amazon, ale elektronický obchod nevyžaduje toľko pracovných pozícií, ako je tomu u maloobchodných reťazcoch. Krutý záver je, že pokiaľ ide o tradičné miesta v maloobchodoch, vidíme koniec éry.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Stávame sa zbytočnými?

Nielen maloobchodné predajne sú ovplyvnené technológiou. Stroje nahrádzajú ľudí všade.

V USA sú dva milióny profesionálnych vodičov. Kde budú pracovať za 10 až 15 rokov, keď sa autonómne nákladné automobily a autobusy stanú bezpečnejšími a lacnejšími, než vozidlá riadené ľuďmi? Čo budú robiť pracovníci call-centier, keď ich v niekoľkých rokoch chatboti kompletne nahradia? Čašníci, upratovači, hotelové služby, právnici a dokonca aj lekári, budú ovplyvnení pokrokmi v technológii.

Komentár čitateľa, v jednom z našich novinových príbehov o trende zachytáva podstatu nášho vyvíjajúceho sa sveta. „Tieto príbehy na mňa pôsobia tak, že sa cítim zbytočný“. Kam smeruje ľudstvo? Sadnete si do auta, ktoré sa riadi samo a zavezie vás do práce, ktorú vám ale vzal robot. Našťastie, dostávam základný príjem od vlády. V tom prípade, prečo nejdem do nákupného centra? Áno, vlastne nákupné centrum je uzavreté, pretože nakupujeme online a Dronom nám doručujú tovar priamo k našim dverám, takže ľudia, ktorí doručovali, teraz zmizli. V skutočnosti, nemám žiadny dôvod vychádzať z dverí. Nehovoril som s reálnym človekom už mesiace, „čoskoro sa všetci staneme nepodstatní, nadbytoční“!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Predstavujeme univerzálny základný príjem (UZP)

V posledných rokoch tu bolo veľa kriku ohľadom myšlienky univerzálneho základného príjmu. UZP znamená, že každá osoba dostane pevne stanovenú sumu peňazí, ktorá vás udrží nad hranicou chudoby, či už ste, alebo nie ste zamestnaní. Na mnohých miestach vo svete, primárne v západnej Európe a Kanade, už prebiehajú pokusy s dopadmi a uskutočniteľnosťou UZP.

Myšlienka UZP získava tiež na sile vďaka hlasnej podpore od veľkých vizionárov zo Silicon Valley. Elon Musk napríklad povedal: „Bude to nutné.“ a Mark Zuckerberg vyhlásil: „Mali by sme preskúmať myšlienky univerzálneho základného príjmu“.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nové pracovné miesta v odvetví okolo Srdca

Som úplne a absolútne proti myšlienke UZP. Ak dáme ľuďom len tak peniaze, zničí to spoločnosť a z mnohých sa stane tikajúca bomba.

Tragická udalosť, ktorá sa stala 5. júna v Orlande, kde muž, ktorý bol nedávno prepustený z práce, vstúpil na svoje predchádzajúce pracovisko so zbraňou, zavraždil päť svojich bývalých spolupracovníkov a potom spáchal samovraždu. Toto by nás malo všetkých poučiť v tom, čo sa stane, keď pred sebou človek nevidí budúcnosť.

Násilie v našej spoločnosti narastá a šíri sa. Milióny ľudí, ktorí nemajú čo robiť a sú bez záväzkov spôsobí, že mnoho z nich dospeje k beznádejnému koncu, a my všetci budeme trpieť následky. Podľa môjho názoru je nástup robotickej éry veľkou príležitosťou pre celé ľudstvo. Vo chvíli, keď stroje prevezmú našu fyzickú prácu, budeme mať možnosť rozvíjať to, čo Thomas Friedman v New York Times nazval „úplne nové stupne pracovných miest v odvetví okolo Srdca – prepojenia ľudí s ľuďmi“.

Inými slovami, ľudia nebudú nezamestnaní. Budú zamestnaní ako inovátori novej spoločnosti. Ich práca bude rozvíjať spoločnosť, ktorej členovia sú spojení, starajúci sa o seba a cítiaci vzájomnú zodpovednosť za druhého.

Dnes sú ľudia obdivovaní pre ich úspešnú kariéru. Napriek tomu zajtra budú stroje robiť všetko. Súperenie o zamestnanie bude zastarané. Nebude žiadne zamestnanie, o ktoré by sa malo súperiť. Preto práca nových pracovníkov bude predstavovať nové hodnoty v spoločnosti, kde budú ľudia súťažiť o uznanie ako pracovníci pre spoločnosť.

Pozitívna konkurencia zmení celkový spôsob myslenia spoločnosti. Všetci sme závistlivé bytosti. Ale keď závidíme ľuďom ich schopnosť podporovať spoločnosť, namiesto ich schopnosti presadzovať seba, my sami sa stávame pozitívnymi prvkami v spoločnosti. Týmto spôsobom zmení celá spoločnosť smer z izolácie k prepojeniu.

Nákupné centrá sa zmenili v komunitné centrá. Priemysel Srdce bude „vyrábať“ spoločenskú súdržnosť. Ľudia nebudú prijímať UZP, ale platy rovnako tak, ako je tomu na dnešnom trhu práce. Jediný rozdiel bude v produkte, ktorý budú vyrábať.

Neexistuje žiadny koniec tomu, čo môžu ľudia robiť, ak si želajú prospech spoločnosti. Kreativita bude neobmedzená, čím viac sa zlepšia technológie, tým viac budú ľudia schopní zapojiť sa do pracovných miest pre spoločnosť a tým viac sa otvoria možnosti propagácie spoločnosti.

Podmienky pre vytvorenie zmeny už prebiehajú. Podľa novej správy Credit Suisse sa v nasledujúcich piatich rokoch uzavrie 20% až 25% národných nákupných centier, pretože e-komercie pokračujú v preťahovaní zákazníkov z maloobchodných predajní. Namiesto toho, aby sa stali zónou kriminality, ako sa dnes deje, môžu sa jednoducho transformovať do stredísk pre vzdelávanie v novej práci pre spoločnosť.

Vidím to tak, že každý, kto sa stane nezamestnaným, nebude poberať dávky v nezamestnanosti, ale mal by byť okamžite zapísaný do týchto školení a dostávať plat rovnako, ako v akejkoľvek inej práci. Namiesto toho, aby sedel doma a cítil sa nešťastne, by mali mať ľudia, ktorí boli nedávno prepustení z práce, prospech zo štátneho kontingentu za ich účasť v pre-spoločenských školeniach. Na konci tréningu, alebo dokonca v jeho priebehu, začnú svoje nové kariéry ako inovátori novej spoločnosti.

Technológia prepojenia

Technológie pre podporu spoločenských postojov v celých komunitách už existujú. Okrúhle stoly a Kruhy prepojenia sú dve cesty, ktoré som vypracoval v mojej knihe Dokončenie kruhu: empiricky overená metóda pre nájdenie mieru a harmónie v živote.

V USA, Európe a aj v Izraeli boli mnohokrát vyskúšané a mali veľký úspech. Pri správnej implementácii tieto technológie nielen vytvárajú atmosféru vrelosti a pospolitosti, ale tiež podporujú pochopenie toho, ako sa má spoločnosť správať, ak sa chceme cítiť bezpečne a šťastne v našom susedstve. S príchodom nezamestnanosti sa zmena sociálnej paradigmy stane nevyhnutnosťou.

Avšak, vďaka online technológiám môže byť tento posun vykonaný s minimálnymi nákladmi. Navyše náklady, ktoré budú ušetrené vzhľadom na to, že súčasný protispoločenský postoj ľudí je obrátený, výrazne preváži náklady na školenie, čo umožní, aby bol tento obchod pre investorov lukratívny.

Keď sa komunita zjednotí, násilie, zločiny a zneužívanie návykových látok poklesne a objaví sa vzájomná zodpovednosť, spolupráca a ústretovosť. Tým sa uvoľní obrovské množstvo prostriedkov, ktoré by inak boli použité na policajných a sociálnych pracovníkov, ktorí sa snažia zmierniť krízu.

Čím skôr vlády alebo štáty zavedú tieto programy pre nezamestnaných, tým väčšie budú ich zisky a to z hľadiska ako spoločenského tak i finančného a tým bude mať väčší prospech celá naša spoločnosť.

Michael Laitman

Michael Laitman

Bloger 
  • Počet článkov:  77
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Michael Laitman - Profesor ontológie, PhD. vo filozofii a kabale a MSc v bio-kybernetike. Zakladateľ a prezident Bnej Baruch celosvetovej vzdelávacej organizácie zaoberajúcou sa autentickou Kabalou - vedou o spojení medzi ľuďmi, odkrývajúcou odpoveď na otázku „Čo je zmyslom života" a ako toho dosiahnuť. Viacej o Bnej Baruch v SK tu: Čo je Kabala a ako vám prakticky môže pomôcť v živote sa dozviete v kurzoch na kabacademy.eu/cz/ Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu